fbpx

Identyfikacja elementów SMD – rozkodownik ;-)

Coraz częściej w elektronice stosuje się elementy w obudowach SMD, nieraz w swoich materiałach o nich wspominam więc przyda Ci się poniższe wyjaśnienie co to jest i do czego służy.

Każdy element SMD jest niczym innym jak pomniejszonym odpowiednikiem elementu z technologi przewlekanej THT(czyli tej z wyprowadzeniami w formie nóżek).tranzystor-PNP-TO92
Dzięki pomniejszeniu mamy oszczędność miejsca na płytce drukowanej PCB a dzięki technologi powierzchniowej element jest lutowany jak nazwa wskazuje do powierzchni pól lutowniczych, ułatwia i przyśpiesza to montaż na automatach do montażu SMD.

Poza wieloma zaletami elementy te są małe i często trudno jest odczytać z nich symbole.
Producenci tych podzespołów wprowadzili różnego rodzaju skróty i kody które zastępują całe nazwy w związku z tym poniżej podaję Ci linka do chyba jednego z lepiej zrobionych katalogów w sieci.
Dzięki któremu możesz rozszyfrować oznaczenie takiego elementu!

smdtranzystorlupa

KATALOG ELEMENTÓW SMD

Dla przykładu mamy element:
SMDsot-23-3

trzy nóżkowy (prawdopodobnie tranzystor…) który jest w obudowie SOT-23
a na nim mamy napis 1F

Po kliknięciu w poniższy katalog możemy wyszukać napis “1F” i tam mamy już całą liste informacji na temat tego elementu czylli
SOT-23 BC847B General Semiconductor (Now Vishay) NPN transistor

KATALOG ELEMENTÓW SMD

w dodatku mamy od razu notę katalogową w formie pdf z której możemy dowiedzieć się na temat tego tranzystora prawie wszystko.

Spróbuj skorzystać z tego katalogu jest naprawdę przydatny!

Typy obudów tranzystorów SMD możesz obejrzeć też na poniższej stronie:

OBUDOWY SMD RYSUNKI